A tanulási nehézségek felismerése
A tanulási nehézségek felismerése nem könnyű a szülők és a pedagógusok számára. „Csak” nem akar tanulni, vagy nem megy neki a tanulás ? Mi a következménye, ha tanulási nehézségei vannak a gyereknek?Tartalomjegyzék
A különböző tanulási nehézségek jelei
A különböző tanulási nehézségek diagnosztizálása és vizsgálata meglehetősen fárasztó és időigényes feladat a gyerek és a szülő számára egyaránt.
Mivel Te ismered legjobban a gyermeked, ha bármit észlelsz, minél előbb keresel megoldást, annál könnyebb lesz a problémát korrigálni.
1. Mozgáskoordinációs nehézségek
A gyermeknek problémái vannak a finommotoros készségekkel (rajz, vágás), vagy a nagymotoros mozgásokkal (futás, mászás). A mozgáskoordinációs problémák ott jelentkeznek, ahol szükség van a kéz, vagy a láb és a szem koordinációjára. Ilyen jelek például: a ceruza fogása, az ing begombolása, az olló használata során tapasztalt fennakadás.
2. Matematikai műveletek során tapasztalt tanulási nehézségek
Ritkán fordul elő önállóan. Gyakori a nyelvi érzékeléssel, memorizálással kombinált változata. Nehézséget okoz a számok, a műveletek értelmezése, memorizálása, a matematikai törvényszerűségek értelmezése (5+5=10). Nehézséget okoz kettesével vagy hármasával számolni, nem tudja megmondani, mennyi az idő.
3. Nyelvi nehézségek
A nyelvi nehézségek alatt nemcsak az idegen nyelv tanulásával járó nehézségeket értjük, hanem azt is, amikor bonyodalmat okoz az anyanyelvi szavak értelmezése. Nem tudja elmondani a szavak értelmét, szegényes a szókincse, nem tudja visszaadni a szöveg tartalmát, a szövegeket visszaidézni.
4. Olvasási nehézségek
Az olvasásnál nem alakul ki a hangok, betűk, szavak közötti kapcsolat, vagy nem tudja értelmezni az egyes szavak jelentését.
Jellemzőek:
- a betűk és a szavak felismerésében,
- az olvasás sebességében
- az olvasás folyamatosságában felmerülő gondok.
5. Írás nehézsége
Az írás összetett agyi és mozgásbeli tevékenység. Sok érzékelési, értelmezési, és mozgásos folyamatot kell egyszerre elvégezni.
Akinek az írás nehézséget okoz:
- nehezen megy a szavak, betűk másolása,
- az írása rendezetlen, hullámzó,
- rossz a helyesírása.
6. A látás és hallási folyamatok feldolgozása
A megfelelő látás és a hallás előfeltétele az olvasásnak és az írásnak.
Amennyiben a hallás nem megfelelő, akkor a hangok nem megfelelő értelmezése következtében alapvető problémák keletkeznek olvasáskor, és íráskor.
Mikor a látás nem megfelelő, a formák, a betűk külalakja, a szavak olvasásának és leírásának iránya ütközik nehézségbe. A gyermek kihagy sorokat, nehezebben érzékeli a távolságot, mélységet.
A látási folyamatok feldolgozása hatással van a nagy- és a finommotoros mozgásra, a szövegértelmezésre, és a matematikai műveletek elvégzésére is.
Hogyan ismerd fel a különböző tanulási nehézségek elsődleges tüneteit?
A különböző tanulási nehézségek csoportosítása
Diszlexia
Az olvasási képesség zavara. Emellett problémái lehetnek a gyereknek az írással, helyesírással is.
Diszkalkulia
A számolási képesség zavara. Nehézségek jelentkezhetnek még az idő- és a pénzhasználatban, értelmezésben.
Diszgáfia
Az írási képesség zavara. Az írás mellett nehézségek vannak a helyesírással is.
Auditív Feldolgozási Zavar
Olyan agyi rendellenesség, ami a hangfeldolgozást akadályozza. Nehézségek adódnak a szövegértésben, nyelvtanulásban, olvasásnál.
Vizuális Feldolgozási Zavar
Olyan agyi rendellenesség, amely a látott információk feldolgozását akadályozza. Olvasási, és matematikai nehézségek mellett problémák adódhatnak a térképek, ábrák értelmezésénél.
Tanulási nehézségek következményei
Beilleszkedési és érzelmi problémák
Ezek a problémák nem a tanulási nehézségek formái, hanem sokszor a tanulási nehézségek eredménye.
A tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek gyakrabban szembesülnek komoly kihívásokkal, megszégyenüléssel, olyan kritikával, mely mélyen érinti az önbecsülésüket. A másságuk miatt gyakran kilógnak a sorból, és a hasonló gyerekek között találják meg a barátaikat.
Ezért, ha felmerül annak a gyanúja, hogy gyermeked tanulási nehézségekkel küzd, nincs idő halogatásra, keress megoldást!
Szakember segítségével először győződj meg arról, mi a probléma, majd kezdődjön meg a gyerek fejlesztése.
Amikor gyermekünk egyszerűen „csak” nem akar tanulni
Mit tapasztalsz, amikor motiválatlan a gyerek?
- A tanulmányi eredménye fokozatosan romlik.
- Nincs kétséged afelől, hogy érti, amit tanulni kell, és ha akarná, meg tudná csinálni. Erről tanulástól független helyzetekben meggyőződtél már.
- Mindig arra hivatkozik, hogy őt ez nem érdekli.
- Szabad idejében szívesen rajzol, olvas, chat-el a barátaival, kézműveskedik. Egy diszlexiás gyermeknek mindegy, hogy a tankönyvet, vagy a Harry Pottert kell olvasnia.
Mit tehetsz, ha motiválatlan a gyermeked?
Fel kell tárni a problémája okát. Ez lehet több probléma, vagy lehet egy is. Mielőtt konkrét tanácsokkal árasztanánk el, derítsük fel részletesen, mi a véleménye a tanulásról, a világról, önmagáról.A tanulási nehézségek és tanulási motiválatlanság összefoglalása
A tanulási nehézségek gyakran összetett folyamatok, melyeket nem lehet egyértelműen címkézni, hogy a gyermeked például „csak” diszlexiás. A tanulási nehézségek és a motiválatlanság sokszor együtt jár. Minél előbb felismered a problémát, és megteszed a megfelelő lépéseket, annál könnyebb lesz az egész családnak. A tanulási nehézségek és a tanulási kedv hiánya mindig érzelmi konfliktusokkal jár együtt. Ha ezek a konfliktusok oldódnak, könnyebb lesz a gyermek fejlesztése, nincs önbizalomvesztés, és hamarabb megtalálja önmagát és a céljait. Ehhez a honlapon elegendő segítséget találsz.Tudj meg többet!
Mit tehetsz, ha a gyermeked izgul, vizsgadrukkal küzd?
Tanulási motiváció gyerekeknek: 8 hasznos ötlet
Motiváció tanuláshoz, vagy büntetés, hogy végre tanuljon? Melyik ér többet?
Tanulási nehézség: Nem megy a tanulás!
A tanulási képességek fejlesztése: mit tegyek, ha gyerekemnek rosszak a jegyei?
Otthon tanulási tippek: szülő és gyermek együtt tanul
Iskolai kudarcok érik a gyerekemet!
Tanulási zavarok vannak a háttérben, vagy nem akar tanulni a gyerek?
Akár tanulási nehézségek, akár motiválatlanság a probléma, motivációra mindig szükség van!
A problémákat akkor tudjuk megoldani, ha képesek vagyunk tenni a megoldás érdekében. Ha egy gyermek nem motivált nagyon lassan lehet vele haladni a fejlesztés során.
Ez a folyamat felgyorsítható, így kevesebb kudarc éri, könnyebben fog felzárkózni a társaihoz. Tapasztaljátok meg, hogyan!
Jelentkezz Gyerek tanácsadásra, hogy közösen kidolgozzuk a legjobb megoldást!
Itt nemcsak a probléma megismerése, a közös célok felállítása történik meg, de személyes tapasztalatot szerzel a stresszkezelő módszerek alkalmazásában. Te és a gyermeked is megtanuljátok az EFT-t használni.
Legyünk együtt szemtanúi a gyermeked változásának!