Hogyan segíthetek lelkileg tartósan beteg gyermekemnek?
Tartósan beteg gyermeket nevelni emberpróbáló feladat fizikailag és lelkileg. Fokozatosan tanuljuk a boldogságot, a megterhelő helyzet ellenére is. Hogyan tudjuk megtalálni még így is a lelki békénket?
Tartalomjegyzék
Ha tartósan beteg gyermeked született
Első pillanatban biztos, hogy ez sokkhatásként ér mindenkit. Aztán beletörődünk, vállaljuk, együtt élünk vele.
Előfordul, hogy először folyamatosan a hibát keressük magunkban, az orvosban. Lehet, hogy találunk is okot, de nincs, akin levezessük, mert ez úgysem változtatna a tényen: a gyermek tartósan betegen született, és ez egész életre feladatot fog adni neked és a családodnak.
Erődhöz mérten igyekszel megadni neki a szeretetet, önbecsülést, figyelmet.
Ha tehetnéd, megváltoztatnád a helyzetet: orvosokkal konzultálsz, ígéreteket kapsz, akár jó pár műtéten is átestek.
Az eredeti helyzet talán napról napra javul egy kicsit, de igazi, lényegi, áttörő változás nem történik.
Ha a gyereked egészségesen született, de betegség, baleset miatt tartósan beteg gyermekké vált
Ezt a helyzetet talán még nehezebb feldolgozni.
Láttad őt egészségesen, és most itt van betegen. Az érzelmeid, a felelősség kérdése sokkal erősebben dolgozik benned. Logikusan tudod, hogy ez nem segít rajta, de mégis…
Ráadásul azt is látod, hogy a gyermek szenved, vagy már beletörődött a helyzetébe.
“Csak akkor lehetek boldog, ha a gyermekem is boldog!”
Azok, akik tartósan beteg gyermeket nevelnek, gyakran gondolkodnak így.
De ez sajnos lelki csapda saját magunknak. Mert a gyerekünknek az erőnkre van szüksége (ellátási szinten, és a boldogság szintjén is).
Ez fogja segíteni, hogy ő is erősebb, egészségesebb és boldogabb legyen. De ha azt tapasztalja, hogy nekünk, szülőknek nem megy, kitől láthatna jó példát maga előtt?
Olyan lesz a lelki állapota, amilyen a miénk. Ha mi boldogok vagyunk, akkor olyan, ha negatívak és pesszimisták, akkor olyan.
A csapda tehát az, hogy a mi boldogságunk nélkül a gyermekünk is kevésbé mer boldog lenni.
Szeretném tartósan beteg gyermekemet boldognak látni, aki a lehetőségeihez mérten képes megállni a helyét
A tartós betegségét nem tudod megváltoztatni (apró lépésekben esetleg fejleszteni tudod).
De abban tudsz segíteni, hogy a lehetőségeihez mérten talpraesett, és magabiztos legyen, és képes legyen sikereket elérni, boldoggá válni. Ezt azonban nyilván az ő szintjén érdemes értelmezni.
Egy tartósan beteg gyermek számára nem azok a pillanatok fogják a sikert jelenteni, mint az egészséges gyerekeknek. Nem versenyeket fog nyerni, hanem megtesz egy-két lépést, vagy megold egy-egy feladatot önállóan, amit korábban nem tudott.
Neked is könnyebb lesz ezeket a sikereit elfogadnod, ha nem az egészségesekhez méred magadban a teljesítményét, hanem ahhoz, amit korábban tudott.
És azt figyeled, önmagához képest hogyan fejlődött. Ez a szándék mindkettőtöknek erőt ad.
Ha te boldognak érzed magad, ő is nagyobb eséllyel lehet boldog
Ha azt látja rajtad, hogy az életed minden pillanatában megtalálható a boldogság függetlenül a fogyatéktól, annak mértékétől, vagy az adódó nehézségektől, akkor nyert ügyed van.
A boldogság nem a fizikai képességektől, az intelligenciahányadostól, vagy az anyagi helyzettől függ, hanem attól, hogy képes vagy-e bármiben bármikor megtalálni.
Még egy fontos dolog, amiről nem beszélnek, ha valaki tartósan beteg gyermeket nevel
Egy tartósan beteg gyermek nevelése rengeteg energiát, időt, figyelmet igényel. Mert meg kell tanítani neki, hogy a betegsége ellenére is lehet egész ember, lehet boldog ugyanúgy, mint bárki más.
Ezért a tartósan beteg gyermek kerül a középpontba, miközben könnyen háttérbe szorulhat a többi gyerek a családban, a párkapcsolat, és saját magunk is.
A szeretteid természetesnek veszik, ha azzal törődsz, akinek a legnagyobb szüksége van rá.
De közben ők nem érzik jól magukat ebben a helyzetben. Elhanyagoltnak érezhetik magukat, dühösek, talán kialakul bennük az is, hogy ők nem fontosak. Mert mindig akad valami, ami fontosabb náluk. Ugyanakkor sajnálják a családban élő, tartósan beteg gyermeket is.
Ez elfojtja bennük a nyílt indulatokat.
A tartósan beteg gyereket nevelő család
Erőre van szükség, kitartásra, és sok jókedvre, örömre, valamint megbocsátásra.
Attól, hogy mindezt kimondjuk, még nem leszünk boldogabbak, de már ott van bennünk a szándék a változásra. Mert ha mi változunk, az egész család helyzete is javul.
Ez nem azt jelenti, hogy mi lennénk a hibásak a kialakult helyzetért, csak azt, hogy mindig az képes a változás elkezdésére a családban, aki a legerősebb.
Mire van szüksége minden szülőnek, aki tartósan beteg gyermeket nevel?
Erőre, hogy a boldogsága útjában álló akadályokat mindig el tudja hárítani.
Mi a legnagyobb akadály?
Nem a kialakult helyzet, nem a külső körülmények, vagy az erőforrások hiánya, és nem is mi vagyunk az okai, hanem a bennünk kialakuló stressz.
Amikor nehezen jönnek a pozitív változások, amikor újra, és újra végig kell járni ugyanazokat a köröket, amikor dühösek vagyunk, vagy szomorúak, mert a gyermekünk körül nem úgy alakulnak a dolgok, ahogy szeretnénk, vagy amikor lelkiismeret furdalásunk van, mert elhanyagoljuk a többieket.
Igen, a stressz a legnagyobb akadály a továbblépéshez.
Hogyan lehet ezen változtatni?
A Felnőtt tanácsadásokon segítséget kaphatsz, hogy meg tudj nyugodni, ismét erős, és magabiztos legyél, miközben a gyermekeden is segíteni tudsz, akármilyen mértékű betegséggel, fogyatékkal él.
Ha érzelmileg érintett vagy, de szeretnél saját magad megoldást találni, és még több erőre, nyugalomra szert tenni, ehhez egy hatékony stresszt kezelő eszközre van szükséged, amit a Felnőtt tanácsadásokon megtanítunk Neked.
Tudj meg többet!
Gyermekem gyakran beteg, betegségek lelki okai
EFT – Érzelmi Felszabadítás Technikája – 1. rész
EFT – Érzelmi Felszabadítás Technikája – 2. rész
Szorongás leküzdése gyermekednél 13 tipp segítségével
Kérj időpontot Felnőtt tanácsadásra!
Választ, megoldást, kiutat keresel? A jelenlegi helyzetből nem tudod merre tovább szülőként, társként? Tanácstalan vagy?
Jelentkezz Felnőtt tanácsadásra!