16+1 mentalfitness tipp apai elidegenítés esetén

Szerző: Takács Péter

Az apai elidegenítés minden apa számára élete legnehezebb kihívását jelenti, mert onnan kap támadást, ahonnan nem számít rá.

Hogyan védd meg magad ezektől a támadásoktól?

Tartalomjegyzék

[lwptoc]

Milyen a boldog házasság?

Hol tartasz éppen az apai elidegenítés hullámvasútján?

Az apai elidegenítés elleni harcod a kis győzelmek, és nagyobb vereségek utáni taplraállások sorozatából áll. Igazi maratonfutásra, kitartásra van szükség hozzá, hogy túléld.

Biztosan megvisel a helyzet, mert:

  • Először nem érted, hogy miért történik veled mindez.
  • Aztán beleállsz, és igyekszel felvértezni magad információkkal és érzelmileg is.
  • Folyamatosan reménykedsz, hogy a következő láthatás talán másmilyen lesz (és a gyereked nem “ugrik a torkodnak”).
  • De elég egy pillanat, és a gyerek még akár egy ideális pillanat kellős közepén is visszaesik, és anyát akarja, vagy téged nem akar látni sem.

Az apai elidegenítés azonban csak az első időszakban tűnik kiszámíthatatlannak.

Utána már pár mondatba bele lehet sűríteni az elidegenítő szülő szándékát:

„Teljesen mindegy, hogyan, de bántani foglak (mert a korábbi sérüléseim alapján te is megérdemled). Még az sem érdekel, hogy a gyereket használom fel erre a célra. Sőt, mivel ez fáj neked a legjobban, ezért leginkább a gyereket fogom erre a célra felhasználni.”

Küzdeni vagy nem küzdeni, ez itt a kérdés

Amennyiben a volt párod, illetve a korábbi életed miatt az önbizalmad romokban hever, még az is lehetséges, hogy megfordul a fejedben: van-e értelme egyáltalán küzdeni a gyerekért?

„Vajon nem lesz-e jobb a gyereknek, ha nem zaklatom fel állandóan?”

Ez azonban csapda!

Mert a gyerek számára kötelező azt a koreográfiát játszani, amit az anyja diktál. Különben szeretetmegvonás a büntetés. Emiatt ő biztosan nem tud kiszállni ebből a helyzetből.

Neked kell felülemelkedni. Te vagy a felnőtt, te vagy az apja. És te vagy jobban független az elidegenítő “karmaitól”.

A gyerek, mivel a lelki bántalmazás egy speciális fajtájával szembesül, nem tudja megvédeni magát, neki nincs választása.

Csak te tudod őt megvédeni. Főleg azzal, ha szembeszállsz az apai elidegenítéssel.

 

Szembeszállni az apai elidegenítéssel

Mentalfitness nélkül csak félkarú óriás lehetsz

Akkor vagy igazán bajban, ha ahhoz szoktál hozzá, hogy elnyomd az érzéseid. Nemcsak azért, mert emiatt hosszútávon megbetegedhetsz, hanem azért is, mert akkor fog kitörni belőled a feszültség, amikor nem kéne:

  • Felháborodsz a bíró vakságán / igazságtalanságán a tárgyaláson, és magad ellen hangolod,
  • A gyerek előtt összetörsz, és rögtön ő irányít, vagy manipulál,
  • Dühös vitákat folytatsz a volt pároddal, és neki csak annyit kell tennie, hogy megmutassa a „kritikán aluli” viselkedésed a gyereknek.

Lehet profi ügyvéded, lehet stabil párkapcsolatod, lehetsz sikeres a munkádban, de mentális erő nélkül nem biztos, hogy bírni fogod hosszútávon azt az érzelmi hullámvasutat, ami az apai elidegenítéssel jár.

Készülj fel, hogy a lelki erőd is ideje felturbózni!

 

Felkészülés lelkileg az apai elidegenítésre

Hogyan legyél lelkileg is erősebb, ha apai elidegenítésben van részed?

1. Nagy győzelmek helyett a kis eredményekre koncentrálj, így kevésbé leszel frusztrált.

2. Ami megtörtént, azon már nem tudsz változtatni, jobb, ha elfogadod. De ez nem jelenti azt, hogy feltett kézzel várd a következő pofont! Konzultálj az ügyvédeddel.

3. Folyamatosan gyűjtsd a bizonyítékokat. Sosem tudhatod, mikor fognak kelleni.

4. Elidegenített szülőnek lenni lelkileg megterhelő, akár bevallod magadnak, akár nem. Kicsi a határ, hogy épp ésszel, és pozitív hozzáállással kibírd azt, amit rád mér az élet, ezért fektess a saját lelked ápolásába. Keress szakembert!

5. Akármilyen felháborító is, de minden egyes történés az apai elidegenítés során (akár pozitív, akár negatív) érted van. Téged erősít. De kizárólag akkor, ha dolgozol magadon.

6. Az elnyomott érzések, a tehetetlenséged, a dühöd, fájdalmad hosszú távon megbetegíthet. Keress olyan módszereket, ahol levezetheted a feszültséged: sport, jóga, meditáció.

7. Építsd, és élvezd az életed egyéb területeit, mert valahonnan töltekezned kell.

8. Örülj minden kis szeretetmorzsának, amit kapsz a gyerekedtől, és hagyd figyelmen kívül, amikor az anyja jön ki belőle. Mert a gyereknek nincs más választása ilyenkor, minthogy megfeleljen az anyja elvárásainak. És neked sincs más választásod, minthogy ilyenkor lelkileg a lehető legstabilabb legyél, és ellenállj az apai elidegenítés különböző fondorlatos formáinak.

9. Ha feladnád, jusson eszedbe, hogy a te helyzetednél csak a gyereked szenved jobban. Ki fog neki segíteni, ha te sem vagy ott?

10. Növeld a kreativitásod, hogy újabb, és újabb módon tartani tudd a kapcsolatot a gyerekeddel.

11. A saját képzésedbe fektess energiát!

12. Tudd, hogyan működik az elidegenítés (olvass róla, pl. itt és itt).

13. Győzd le a pénzügyi önkorlátozó hiedelmeidet, mert szükséged lesz rá (ügyvéd, kapcsolattartás, az új életed felépítése).

14. Alacsony önbizalommal jöttél ki a kapcsolatból? Nem baj, válj azzá, akivé szeretnél!

15. Minden egyes nap, amikor kihívás elé állít az élet, tedd fel magadban a kérdést: „Amit most tenni készülök, segít-e abban, hogy elérjem a célom?”

16. A belső falakat, melyeket a szíved köré építettél, kezd el lebontani, mert még az sem lesz képes szeretni, aki téged akar!

16+1. Sose félelemből hozd meg az apai elidegenítés során a döntéseid.

 

Feliratkozó

18 000 Ft / alkalom, 4 alkalmas bérlet: 64 000 Ft

22 000 Ft / alkalom, 4 alkalmas bérlet: 80 000 Ft