Az olvasás, mint gyereknevelési eszköz
Mindannyian azt szeretnénk, ha gyermekünk intelligens, okos, és boldog lenne. A mese olvasás hatékony eszköz arra, hogy erős, és kiegyensúlyozott kapcsolatot építsünk. De a mese olvasás ennél sokkal többet is jelenthet a szülő, és a gyermek számára.
Tartalomjegyzék
Az olvasás sokszor háttérbe szorul a családok életében
„Annyi dolgom van, örülök, hogy élek!”
Valóban sokszor el vagyunk halmozva teendők tömegével, és nem jut idő magunkra. Lehet, hogy sokan szerettünk olvasni gyerekként, de ma már hónapok telnek el anélkül, hogy könyv kerülne a kezünkbe.
A könyv az egyik legegyszerűbb módja, hogy foglalkozzunk magunkkal. Amikor olvasunk, elfeledjük a gondjainkat, pihenünk, lazítunk.
A mese olvasás élvezete jár a gyerekeinknek is!
De milyen előnyökkel jár még, ha olvasunk a gyermekünknek?
A mese olvasás 8 előnye a gyereknevelés szempontjából
1. Egymásra hangolja a gyereket, és a szülőt
Egy aktív nap után, mikor mindenki fáradt, jóleső érzés együtt leülni a fotelba, és kézbe venni egy könyvet.
Ilyenkor lassítunk, egymásra hangolódunk, figyelünk egymásra. Ezek az élmények feledhetetlenek lesznek évek múlva is.
2. A mese olvasás tanítja a gyermeket
Sok kutatás vizsgálta, milyen különbségek vannak azok között az iskolás gyerekek között, akiknek a szülei felolvastak, meséltek, és azok között, akiknek nem, vagy keveset meséltek a szüleik.
A sok mese olvasás fejlesztően hatott a gyerekek tanulási képességeire.
Attól a gyerektől, aki nem tud összeállítani egy mondatot, nehézségei vannak a szavak összeolvasásában, hogyan lenne elvárható, hogy sikeres legyen matematikában, tudja az idegen nyelvet, nyelvtant tanuljon?
3. Az olvasás fejleszti a beszédkészséget
A gyerekek, még ha nem is tudnak olvasni, de a felolvasás során betűzik, ismétlik, értelmezik a szavakat.
Sokszor azt tettetik, hogy tudnak olvasni, fognak egy könyvet, utánozzák a felnőtteket, és fejből mesélnek valamit.
Már ezzel is észrevétlenül fejlődnek (fantáziában, kreativitásban, gondolkodási, logikai képességekben, szóhasználatban).
4. Fejleszti a kommunikációs készséget
A mese olvasáseredménye, hogy a gyerek megtanulja kifejezni önmagát. Minél több szófordulatot ismer, annál pontosabban meg tudja fogalmazni, mit szeretne.
5. A mese olvasás fejleszti a logikai készséget
Egy történet olvasása, vagy hallgatása során a gyermek megtanulja az ok-okozati összefüggéseket. Több szempontból vizsgálhatja meg a dolgokat (mit gondol a sárkány, vagy a királyfi).
Értékeli a történeteket, következtetéseket von le, tapasztalatokat szerez.
6. A mese olvasás segít az alkalmazkodásban
Új helyzetek könnyen eredményezhetnek szorongást, feszültséget. Mikor a saját élethelyzetéhez hasonló mesét olvasunk neki, a történeten keresztül feldolgozza a szorongást okozó eseményt, és csökken a feszültsége.
7. Az olvasás fejleszti a koncentrációt
Az olvasás során a történet magával ragadja a gyerekeket, hosszabb ideig képesek egy dologra figyelni. A mesékre való odafigyelést a gyermek hasznosítani fogja az iskolában is: megtanul koncentrálni, fegyelmezett lesz, ha azt várják tőle.
8. Az olvasás jó buli!
Minél több érdekes, szórakoztató könyv kerül a gyerek birtokába, annál inkább úgy éri majd, hogy érdemes olvasni!
Hány mesekönyvet találtál mostanában a könyvesboltokban, ami érzékeny gyerekeknek szólt?
Ha nem sokat, akkor most megtaláltad, amit kerestél.
Főleg ha izgalmas, de nem rémisztő mesére vágytok.
Mit szólnál, ha a gyermeked is élvezné az olvasást, és Te is nyugodt lennél, hogy közben olyasmit tapasztal, tanul, amivel egyetértesz?
Nem kell szűrni, hogy mit olvashat el, és mit nem. Azok a szülők, akik együtt olvasták ezt a mesekönyvet a gyerekeikkel, arról számoltak be, hogy ők is élvezték.
Ez az izgalmas kalandokkal teli meseregény azoknak a gyerekeknek szól, akik szeretik, ha elvarázsolják őket, és néha nehezen értik meg a valós világot. Olyanoknak, akik érzékenyebbek az átlagnál. És akik szeretnek csodákról olvasni, hallani.
Ha a Te gyereked is túlzottan szorong, vagy figyelemzavaros, állandóan aktív, külön szeretni fogja ezt a történetet. Mert a két főszereplő termésmanó is ilyen. Az egyikkel biztos azonosulni fog.
A történet során mindkét főszereplő változik. Így a gyermeked akármelyikkel azonosult, ez a könyv észrevétlenül segít neki a valós problémáinak a megoldásában is.
Szeretném, ha a gyerekemnek lenne egy ilyen különleges mesekönyve!
Olvasással kapcsolatos cikkek
7 érv, hogy miért fontosak a mesék gyerekeknek?