Kinek való és hogyan működik a párkapcsolati tanácsadás? Hogyan hozhatod ki a tanácsadásokból a legtöbbet még akkor is, ha a párod nem akar benne részt venni?
A párkapcsolati problémák kudarcot jelentenek, vagy csak az eszközök hiányát?
Beleszeretni valakibe könnyű. De jól, szeretetben működtetni a párkapcsolatot, főleg hosszútávon, komoly kihívás elé állít mindenkit. Ráadásul ehhez nem kell, hogy terhelt legyen a gyerekkorod, bőven elég, ha a magánéletben, gyereknevelésben, munkában, vagy a kommunikáció terén nem vagytok közös nevezőn.
Bár a házasságok jelentős hányada válással végződik, eredetileg a párok nem úgy tervezik az életüket, hogy egyszer majd elválnak. Csupán az évek során adódó élethelyzetek olyan oldalukat hozzák felszínre, amit nem tudnak kezelni.
Ezt könnyű lenne kudarcnak felfogni, pedig csak nem rendelkezett a pár a megfelelő időben a megfelelő eszközökkel, hogy megjavítsák, ami elromlott.
Ennek rendezésére való a párkapcsolati tanácsadás, ahol megtudhatod, hogyan működik, mit várhatsz tőle, és segítséget kapsz abban is, hogyan kezeld, ha a párod nem akar eljönni a tanácsadásra.
Tartalomjegyzék
[lwptoc]
Van értelme a párkapcsolati tanácsadásnak?
Röviden: igen.
Párkapcsolati, és egyéni szempontból, ha munkát fektettek egy megoldandó helyzetbe, akkor azzal elkötelezitek magatokat, felelősséget vállaltok. Ezzel jelzitek a másiknak, hogy fontos nektek, és a hibák ellenére is törekedtek a megoldásra.
Ellenkező esetben nyilván veheted úgy, hogy a párod nem akar részt venni a folyamatban, tehát nem vagy számára fontos. Azonban ez így sarkítás.
Ha a párod nem akar részt venni a párkapcsolati tanácsadáson, annak az is lehet az oka, hogy nincs elég erőforrása, önbizalma, és nem hiszi, hogy jobb megoldást is kihozhatna magából, mint, amit jelenleg nyújt. Ebben az esetben ezt az erőforráshiányt kell valamilyen módon áthidalni.
Ha energiát raksz abba, hogy a vakvágányon futó kommunikációtok javuljon, vagy kijöjjetek az évek óta magatokkal hurcolt negatív sémákból, annak nem a másik lesz a fő nyertese, hanem te. Tehát nem a másikért dolgozol elsősorban, hanem magadért. Még egy párkapcsolati tanácsadáson is.
És ezt követően eldöntheted, hogy a személyes nyereséged biztos tudatában mit szeretnél kezdeni a párkapcsolatoddal.
Mennyire hasznos a párkapcsolati tanácsadás?
Erről hazai adatokat nem találtunk. Az USA-ban az Amerikai Házassági és Családterapeuták szövetségi statisztikái szerint a tanácsadásokon résztvevő párok 98%-a elégedett volt az ülések eredményével. Ez azonban nem feltétlenül azt jelenti, hogy a párok problémái teljesen megoldódtak. A párok 93%-a vélte úgy, hogy a tanácsadás megadta nekik a problémáik kezeléséhez szükséges eszközöket.
Mit jelent a párkapcsolati tanácsadás?
A párkapcsolati tanácsadás olyan biztonságos közeget jelent, ahol mindketten kimondhatjátok azt, ami a szíveteket nyomja. Olyan módon, hogy az előrevigye a közös életetek.
A válások, szakítások legfőbb oka a nem megfelelő kommunikáció. A párkapcsolati tanácsadásokon olyan kommunikációs eszközöket tanulhattok, melyek segítségével hatékonyabbá, asszertívabbá válik a köztetek folyó párbeszéd.
Nem egymásnak fogtok beszélni, hanem valódi PÁR-BESZÉD jön létre.
Kinek van szüksége párkapcsolati tanácsadásra?
Ha azt gondolod, hogy csak azoknak kell párkapcsolati tanácsadás, akik válnak, vagy ritka rossz a kapcsolatuk, tévedsz.
Minden párkapcsolatnak megvannak a maga nehézségei, senki se főnyeremény.
Azért van veled a párod, hogy közössen fejlődjetek, és felszínre hozza mindazt, amit az adott kapcsolatban a saját és a közös jövőtök érdekében tehetsz. Itt mindkét szempont egyformán fontos: a saját, és a közös érdek is.
Viszont a jó hír az, hogy a saját dolgaid, érzéseid rendbetétele önmagában is nagymértékben javítani fog a párkapcsolatodon.
Ezért, ha olyan helyzetek érnek, amik szenvedést, dühöt, tehetetlenséget, félelmeket ébresztenek benned, érdemes elmenned/elmennetek párkapcsolati tanácsadásra.
Milyen helyzetek jöhetnek szóba?
- Úgy érzitek, mindig csak játszmáztok egymással, és nem találtok megoldást.
- Nem működik megfelelően a feladatmegosztás.
- Rossz irányba halad a kommunikációtok.
- A másik csak jóbarát, működik a házastársi logisztika, de évek óta nem történik semmi az érzelmek terén.
- Elveszett a tűz, a romantika.
- Falakat építettetek, vagy a másik érzelmileg elérhetetlen.
- Várat magára a közös tragédiák, veszteségek feldolgozása.
- Függőség, megcsalás, mentális vagy egyéb egészségügyi problémák merültek fel.
- Nem egyeznek a pénzügyi, gyereknevelési, életmódbeli, munkamegosztásról alkotott elképzeléseitek.
- Azt érzitek, hogy a másik nem tudott elszakadni a szüleitől, nem vállal felelősséget.
Nem számít, hogy mennyi ideje vagytok együtt, se az, hogy megfelel-e a kapcsolatotok a társadalmi elvárásoknak.
Egy a fontos, hogy a jelen helyzet szenvedést okoz, és szükségetek lenne egy független, pártatlan, objektív nézőpontra, aki néhány üléssel átsegít a nehézségeken.
Mi történik a párkapcsolati tanácsadásokon?
A párkapcsolati tanácsadás kiinduló pontja, hogy mindketten dolgozni akartok a megoldáson. De ez nem mindig van így. Egyikőtök jobban oda akarja tenni magát, míg a másik vonakodik.
Az is teljesen rendben van, ha nem együtt jöttök, hiszen felfokozott érzelmi állapotban korántsem lehet súrlódásmentesnek maradni. Ha külön-külön engeditek ki a gőzt, sokkal könnyebb elindulni ezen az úton.
Sőt az is teljesen rendben van, ha arra tudod csak rávenni a párod, hogy jöjjön el egy alkalomra.
A tanácsadásokon mindkét fél kellő biztonságot kap az érzelmei, és sérelmei kifejezésére. Emellett olyan kommunikációs eszközöket tudtok majd elsajátítani, amelyek segítségével a konfliktusokat könnyebben, és hatékonyabban tudjátok rendezni.
Megmondjuk-e a párkapcsolati tanácsadáson, hogy mit tegyél?
Nem. Minden párkapcsolatban élő ember a saját életéért, és döntéseiért felelős.
A párkapcsolati tanácsadáson nem mondjuk meg, hogy válj el, és nem döntünk arról, hogy kinek van igaza, vagy kinek nincs.
Inkább kérdésekkel segítünk nektek abban, hogy ne csak a közvetlen problémát, vagy a mélyebb okát lássátok, hanem el tudjatok jutni a megoldás felé vezető útra.
A párkapcsolati tanácsadáson érthetővé válnak a saját és a párod szemponjai, és motivációi is.
Miben különbözik a mi párkapcsolati tanácsadásunk?
A párkapcsolati tanácsadások alatt a párok kifejezhetik, hogyan érzik magukat, milyen nehézségeik vannak, miben akadtak el, és miben keresnek segítséget.
A legtöbb párkapcsolati tanácsadáson a kommunikáció javítása, a kellő empátia fejlesztése, közös megoldások keresése, kivitelezése képezi a munka dandárját.
Egy tényezőt azonban a legtöbben teljesen figyelmen kívül hagynak. Ez pedig a stressz.
Felfokozott érzelmi helyzetben NEM tudsz hatékonyan kommunikálni, az érzelmeidet kordában tartani, hosszútávon működő megoldásokat keresni.
Mert a stressz, a félelem, tehetetlenség, fájdalom, csalódás irányít.
Mi az első helyre raktuk a stressz levezetését. Nálunk nemcsak ventillálni tanultok meg, hanem a problémáitok érzelmi töltését elengedni.
Ehhez számos egyszerű, a helyszínen is ható stresszoldó technikát tanítunk meg, és gyakorlunk veletek.
Ezzel jelentősen lerövidül a csatározással töltött idő.
Egyre tisztábban fogjátok látni magatokat, és a másikat. Tudni fogjátok, hogy mit akartok tenni, hogy az életetek mindkettőtök számára boldogabb, felszabadultabb irányt vegyen.
Gyakori kérdések
Mennyire sikeres a párkapcsolati tanácsadás?
Ez teljesen egyénfüggő, még a párkapcsolatok rendezése esetén is. A legfontosabb, hogy te fejlődj, mert ez által a párkapcsolati problémák jelentős része is pozitívan fog változni. Mivel a másik a te fejlődésed miatt, már nem lesz képes a régi módon viselkedni. Amennyiben mindketten 100%-osan beleálltok a helyzetbe, az eredményességetek is megduplázzódik.
Hogyan vegyem rá a párom, hogy eljöjjön a párkapcsolati tanácsadásra?
Ahelyett, hogy vádolnád, igyekezz megérteni az ő helyzetét. Beszélgessetek arról, hogy ő mitől tart, mit szeretne. Légy őszinte, kommunikálj egyértelműen, jelezve, hogy neked mennyire fontos, hogy megoldjátok a problémákat. Amennyiben számára kínos a személyes jelenlét, a tanácsadás sok esetben online is hatékony (akár hatékonyabb is, mint a személyes). Olyan tanácsadót keressetek, aki mindkettőtök elvárásainak megfelel.
A párom nem akar eljönni, megéri egyedül részt vennem a tanácsadáson?
Igen. Mert a saját fejlődésed közelebb hozza a párkapcsolati nehézségek rendezését is. Hatékony kommunikációs, problémamegoldó eszközöket kapsz. Ez akár önmagában kihúzhatja a kapcsolatod a mélypontról.
Javasolja-e a párkapcsolati tanácsadó, hogy váljak el?
Egy jó párkapcsolati tanácsadáson nem konkrét javslatokat kapsz. Arra dolgoztok, hogy a saját egyedi megoldásaid megtaláld. Közös munkával megtaláljátok a megoldandó problémákat, arra közösen kidolgoztok megoldási lehetőségeket, de a döntésekben se pro, se contra nem dönthet helyetted senki.